Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI
1. Hawańczyk – cena? Cena za szczenię rasy hawańczyk?

To jedno z najczęściej, pierwszych zadawanych pytań pośród rozmów telefonicznych oraz zapytań mailowych kierowanych do naszej hodowli i myślę nie tylko. Osobiście na wstępie informuję, iż odpowiedzi na to pytanie w naszej hodowli udzielam dopiero wtedy gdy szczenięta są już na świecie. Gdy widzę po pierwszych tygodniach, jak przebiega ich rozwój zarówno pod względem eksterieru jak i (emocjonalny) indywidualnego charakteru, dzięki czemu mogę określić potencjał każdego ze szczeniąt.

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI

Mając na uwadze wszelkie koszty, związane od początku do końca z naszymi precyzyjnymi planami hodowlanymi, czyli od momentu drodzy Państwo: wyboru rodziców, ich osiągnięć wystawowych,
które zgodnie z obowiązującymi nas regulaminami Związku Kynologicznego w Polsce muszą być spełnione, poprzez koszty wykonanych badań obojga rodziców (na które szczególnie zwracam uwagę i pomimo nie obowiązujących zaleceń regulaminowych w tej rasie, uważam, iż każdy odpowiedzialny hodowca powinien wykonać – ale o tym rozwinę myśl w odpowiedzi na pytanie o badaniach i chorobach ),
kosztów randki (tzw. krycia), następnie specjalnej diety i suplementacji przyszłej mamy, jej okresowych badań profilaktycznych w czasie ciąży, po koszty porodu i całej gamy nakładu pracy i finansów w odchowanie szczeniąt: wysokiej jakości wyżywienie, suplementację, profilaktykę weterynaryjną odrobaczeń i szczepień narodzonych maleństw zgodnie z kalendarzem rozwoju szczeniąt, nie wliczając ilości czasu wspólnie spędzonego na zabawach, nauce, socjalizacji do momentu wyjazdu naszego hawańskiego dziecka do nowej rodziny.

Tu zatrzymam się na dłużej ponieważ to dla mnie bardzo istotny temat. Poświęcając każdemu z naszych szczeniąt indywidualnie czas, od pierwszych dni prowadzę ćwiczenia wczesnej stymulacji neurologicznej dostosowanej do charakteru i rozwoju rasy. Ćwiczenia te mają na celu jak najlepsze przygotowanie szczenięcia do zmieniających się przez całe jego życie warunków, bodźców płynących z otaczającego je środowiska.

 

Na poszczególnych etapach rozwoju wprowadzam ćwiczenia dotykowe i węchowe, z dbałością dobieram sensoryczne zabawki oraz elementy wyposażenia hawańskiego żłobka następnie przedszkola.
Nasze szczenięta mają pod kontrolą dostęp do zabaw z przedstawicielami ras innych psów i nie tylko.
Następnym dla mnie istotnym elementem nauki jest przyzwyczajenie szczeniąt do podróżowania samochodem, wizyt w gabinecie weterynaryjnym oraz w miejscach gdzie mogą mieć duży i bezpieczny kontakt z ludźmi w nowych innych, zmiennych warunkach ( tu od razu dodam ,że w grę wchodzą tylko i wyłącznie zaufani nam:

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI

Pani i Pan doktor oraz zaufani znajomi ze swoimi rodzinami na wspólnych spacerach ).
Do tego oczywiście, dochodzi nauka prawidłowych zachowań i przyzwyczajenia szczeniąt do noszenia obróżki, chodzenia na smyczce i/lub ringówce, kąpieli, czesania, obcinania pazurków ( o higienę i urodę trzeba dbać ;),
nauki utrzymania czystości i sypiania w swoim pachnącym posłanku.

Mam nadzieję, iż ten choć niepełny opis zaangażowania, nakładu pracy będącej ogromną przyjemnością ale i odpowiedzialnością oraz kosztów z tym związanych przybliży Państwu odpowiedź na pytanie ile może kosztować szczenię hawańczyka? Celowo użyłam słowa ‚przybliży’ ponieważ dla mnie – nie ma jednej stałej ceny, jednej odpowiedzi na takie pytanie.

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI

Jak wynika z tekstu na cenę wpływa wiele czynników, które tylko po części opisałam w wariancie bardzo szczęśliwym nie wspominając okoliczności, kiedy może zaistnieć wiele nieprzewidywanych sytuacji jak choćby np. poród poprzez cesarskie cięcie i związane z nim następstwa.

Do opisu załączamy zdjęcia z naszego domowego przedszkola hawańczyków.

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI
2. Hawańczyk – jaka jest najlepsza hodowla hawańczyków?

W zakładkach o naszej hodowli i nasze championy opisujemy Państwu naszą życiową pasję w którą zaangażowaliśmy się bezgranicznie. Na pytania o hawańczyki, hodowlę hawańczyków odpowiem sama, gdyż to ja jestem całą ‚przyczyną’ pojawienia się w naszym domu tej rasy i podjęcia decyzji o planach wystawowych i hodowlanych z nimi związanych. Często spotykam się z zapytaniami osób zainteresowanych rasą hawańczyk, jaka hodowla jest najlepsza, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze hodowli w której chcą Państwo zakupić szczenię biszona hawańskiego ?

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI

Na to pytanie mogę udzielić informacji jak ja dokonywałam wyboru, co mnie interesowało. Jakie wyznaczyliśmy sobie cele i jak do nich dążymy, co dla nas jest istotne, na co zwracamy szczególną uwagę, co chcemy przekazać przyszłym właścicielom hawańczyka, rasy, która uwaga, urządza nam nasze życie i wasze też na pewno urządzi na nowo 🙂 Tu znów pojawiła się liczba mnoga ‚my’ ponieważ w naszą hodowlę jest zaangażowana cała rodzina ale od początku……..

 

Wybór przeze mnie tej rasy nie był przypadkowy. Przygotowywałam się do tego wiele lat, czytając wiele publikacji, jeżdżąc na wystawy oglądałam, podziwiałam, zadawałam pytania i skrupulatnie ‚kodowałam’ wszystkie odpowiedzi. Szukałam, i szukałam, i jeszcze raz szukałam, takich hawańczyków, które jak zobaczę to zakocham się od razu, od pierwszego wejrzenia. Trochę długo to trwało ale w końcu się stało i oczywiście znalazłam 🙂 Tak pojawiły się w naszym domu te jedyne wypatrzone, wybrane, które mnie po prostu oczarowały zarówno cudownym serduszkiem, wesołym temperamentem, kontaktowym charakterem, urodą, eksterierem ( czyli budową ciała) i całym swym wyrazem rasy, rodowodem ( tu ważne dla mnie było znalezienie w pokoleniach przedstawicieli rasy o których czytałam i oglądałam osobiście na wystawach lub w relacjach z nich ) oraz cieszących się świetnym zdrowiem po przebadanych rodzicach. Kochając tę rasę za jej wyjątkowość pragnę móc podziwiać te wszystkie cechy na co dzień przebywając z nią, mieć możliwość zaprezentowania tych atrybutów podczas wystaw psów rasowych oraz przekazywać te cechy następnym pokoleniom, które sprawią swoim nowym rodzinom tyle radości co mi.

 

To był dopiero początek podjęcia realizacji dalszych planów. Do których kolejno przygotowywałam się bardzo skrupulatnie angażując w to całą rodzinę. Tak przez lata wspólnie rozwijamy to co kochamy, co daje nam ogromną radość i satysfakcję. Jesteśmy szczęśliwi gdy możemy otworzyć pocztę, przeczytać wiadomość, obejrzeć zdjęcie naszego kochanego szczenięcia mieszkającego w nowym domku z kochającą rodziną. Ale by móc cieszyć się takimi wiadomościami, kolejnymi osiągnięciami z wystaw potrzeba poświęcić temu wiele pracy, ciągłej nauki, świadomego, planowego i odpowiedzialnego działania. Codziennie krok po kroku rozwijamy siebie i nasze psy. Spędzając z nimi czas na wspólnej nauce, zabawie i obowiązkach tworzymy swój program i cele jakimi są dla nas świadoma i odpowiedzialna hodowla. Wszystko jest zaplanowane tak by poświęcić swym psom, naszej pasji jak najwięcej czasu.

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI

Biorąc aktywny udział w życiu wystawowym na bieżąco śledzimy rozwój rasy, prezentujemy swoje psy z pięknymi rezultatami wracając do domu wielokrotnie odczytujemy z satysfakcją wspaniałe opisy z kart ocen naszych psów, analizujemy każdą informację, bierzemy udział w wielu szkoleniach z zakresu wiedzy genetycznej, anatomii psów, rozrodu psów, zachowań i behawioru, suplementacji, pielęgnacji i groomingu.

 

Przed decyzją o planowaniu potomstwa rodzice naszych szczeniąt otrzymują stosowne regulaminowe uprawnienia hodowlane ZKwP na podstawie wyżej wspomnianych ocen dotyczących szczegółowego opisu budowy ciała, charakteru , pigmentu, jakości włosa i wielu innych szczegółów zawartych we wzorcu rasy jakie są sprawdzane i oceniane przez Sędziów Kynologicznych podczas wystawach psów rasowych organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce ( jedynej polskiej organizacji należącej do struktur Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej FCI) . Rodzice naszych szczeniąt muszą posiadać badania ( które choć nie są wymagane żadnymi regulaminami ) my wykonujemy zawsze obowiązkowo lub w przypadku randki z przyszłym mężem w innej zaprzyjaźnionej hodowli sprawdzamy, prosimy o wgląd i kopię takich badań przyszłego taty, tak by maksymalnie wykluczyć ryzyko i cieszyć się wspólnie zdrowiem przyszłych dzieci.

 

Takie planowanie potomstwa ma na celu utrzymania ‚wysokiej jakości’ szczeniąt zwiększających różnorodność puli genetycznej, zachowujących i utrwalających wszystkie najlepsze cechy obowiązujące we wzorcu rasy hawańczyk. Każde dziecko opuszczające nasz dom jest obdarzone miłością, czułością, odpowiedzialnością, wychowywane z dbałością o prawidłowy, zdrowy i komfortowy rozwój z zaangażowaniem w cały proces wychowawczy, socjalizacji, profilaktyki weterynaryjnej, nauczonych podstaw będących fundamentem na całe życie. Więcej informacji na temat wychowania i socjalizacji znajdą Państwo w kolejnych punktach z odpowiedziami na temat jak socjalizować i wychować hawańczyka.

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – pytania i odpowiedzi - Doma Fortuna FCI

Kolejną wartością, która jest naszym znakiem rozpoznawczym jest pomoc, doradztwo w doborze szczenięcia dla zainteresowanej rodziny. Obserwując nasze dzieci od pierwszych chwil, ich wspólne relacje, reakcje na otaczające bodźce środowiska widzimy jak powoli zaczynają się kształtować charaktery,jaka w każdym z nich rozwija się osobowość. Na tej podstawie otrzymują imiona, które zawsze podkreślają indywidualnie cechy, szczególnie atrakcyjne czym wyróżniają się tle całego rodzeństwa. To wszystko stanowi kryterium doboru danego szczenięcia do charakteru nowego domu, trybu życia przyszłych właścicieli tak by nasze dziecko zawsze mogło się rozwijać zgodnie ze swą naturą, tak by przyszła rodzina mogła cieszyć się satysfakcją z posiadania nowego członka rodziny, który idealnie wkomponuje się we wspólne życie. Do tego potrzeba trochę więcej czasu na wspólne rozmowy i poznanie się. Nie ukrywam, iż osobą nie budzącym naszego zaufania odmawiamy nabycia szczenięcia. Dysponujemy własnym regulaminem hodowli, każdy właściciel otrzymuje od nas wraz z indywidualną umową nabycia szczenięcia, w tym wszystkim, cytując słowa naszych zaprzyjaźnionych rodzin posiadających psy z naszej hodowli znajduje się ‚doskonała instrukcja na całe życie’. 🙂 Mam nadzieję,że czytając moją wypowiedź znaleźli Państwo w niej odpowiedź na pytanie : na co zwrócić uwagę i jak dokonać najlepszego wyboru hodowli ?

 

Zapraszam do lektury kolejnych odpowiedzi na pytania dotyczące rasy hawańczyk 🙂