Z racji posiadanych umiejętności i wiedzy zdobywanych na wielu szkoleniach groomerskich ja sama dbam i pielęgnuję szatę , od początku do końca u wszystkich naszych psów. Jeśli nastąpi taka potrzeba również strzygę i nadaję nowe fryzury. Grooming to moje hobby, które cały czas rozwijam – uwielbiam kąpać, czesać, suszyć, pracować nożyczkami,porządkować szatę – to dla mnie przyjemność, odprężenie i oderwanie się od codzienności. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy musi odwzajemniać moją pasję, a chcąc dokonać zmian wizerunku swojego niewystawowego biszona hawańskigo, domowego kochanego pupila, będącego z naszej hodowli proszę o bezpośredni kontakt ze mną w celu dopasowania indywidualnej fryzurki oraz polecenia godnego zaufania groomera w okolicy zamieszkania. Pamiętając jak zapowiadał się rozwój szaty u naszych szczeniąt jest mi łatwiej pokierować właściciela i opisać czego będzie ona wymagała pod względem całej pielęgnacji w przyszłości, które zabiegi można dokonać i w jaki sposób albo jakich należy unikać bądź całkowicie wykluczyć.
Jednak są zasady co do utrzymania i strzyżenia krótkiej fryzury hawańczyka niezmienne. O czym bezwzględnie należy pamiętać .
Po pierwsze, proszę Państwa. Nigdy ale to nigdy, proszę nie zapominać o ciepłocie psa a dokładniej wyjaśniając, mapie cieplnej psiego ciała. Pies tak jak człowiek posiada stałą temperaturę ciała, która w przypadku dorosłych ludzi wynosi prawidłowo około 36,6 stopni Celsjusza, a w przypadku dojrzałych psów opisuje się jej prawidłowy pomiar w przedziale od 37 do 39 stopnia Celsjusza. W temacie mapy cieplnej zarówno u ludzi jak i u psów występują, co ważne miejsca, różnego rozkładu temperatur. A jeszcze istotniejszy jest fakt, iż psy w przeciwieństwie do ludzi – nie posiadają na skórze gruczołów potowych, wydzielających pot, biorących tym samym udział w procesie termoregulacji. W tej sytuacji nie ma nic bardziej mylnego, niż myślenie, że ostrzyżony hawańczyk, a w większości przypadków wręcz zgolony włos maszynką na przysłowiową zapałkę ( jeśli mówimy o całej jej długości to pól biedy ) ja mam na myśli dosłownie łepek od zapałki lub zupełne tzw. 'zero' to na wiosnę i lato najlepsza fryzura dla hawańczyka ponieważ będzie mu lżej i o wiele, przecież wiele ,chłodniej, niż pod tym całym jego futrem ….. O nie ! O zgrozo ! Nigdy tak proszę nie myśleć !
Sierść hawańczyka i każdego psa długowłosego ma na celu chronić jego ciało i skórę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi zarówno ciepłem: przegrzaniem, poparzeniem promieniami słonecznymi UV. Mając na uwadze naturalność rasy hawańczyk pochodzącej ze środowisku basenu morza Śródziemnego , a następnie jej rozwoju w kubańskim, słonecznym klimacie musimy wziąć pod uwagę, że jedwabista, lekka, przewiewna szata z niewielką ilością podszerstka lub jego brakiem stanowi dla niego ochronę przed nadmiernym przegrzaniem organizmu i poparzeniami słonecznymi. Czy my ludzie lubimy w upał eksponować swoje ciało bezpośrednio na działanie wysokich temperatur, słońca bez odpowiedniej ochrony ? Raczej , nie ….
Należy tu również zwrócić uwagę, że każdy pies oddaje nadmiar swego ciepła otwierając , oblizując pyszczek i nos, widzimy wtedy charakterystycznie zwisający języczek ziającego z gorąca psa. Kolejne miejsca oddające ciepło to łapki, a dokładniej mówiąc znajdujące się pomiędzy nimi receptory, które znajdują się również na nosku. Pies jak już wspomniałam nie posiada w przeciwieństwie do nas ludzi, receptorów potu na całym ciele stąd też zgolenie włosa na całym jego ciele absolutnie nie przyczyni się do poprawy jego komfortu termicznego. Spowoduje,że nasz pies pozbawiony swej naturalnej ochrony w postaci zgolonej sierści będzie jeszcze bardziej narażony na dyskomfort cieplny. Wystawi jego delikatną skórę na bezpośrednie działanie promieni słonecznych wywołujących poparzenia, alergie i stany zapalne. Niestety bardzo często podczas rozmów dowiaduję się, że nowi niedoświadczeni właściciele większości ras długowłosych zakupionych jako psy rodzinne , niewystawowe poddawane takim niewłaściwym strzyżeniom po prostu nie wiedzą. Dlatego też zwracam na to szczególną uwagę i podkreślam by przestrzec Państwa przed takimi radykalnymi zabiegami o zbyt wielkiej ingerencji w to co natura stworzyła celowo.
Mając na uwadze długość fryzury i jej wzgląd na ciepłotę psa należy jeszcze w przypadku hawańczyka wspomnieć o chłodnych porach roku , które w naszym kraju bywają naprawdę długie. W tym przypadku, krótka sierść, przystrzyżona na jesień i / lub zimę potęguje w tej rasie poczucie dyskomfortu w reakcji na mokrą, deszczową pogodę oraz zimną, mroźną temperaturę. Powodując szybkie i nadmierne tym razem wychłodzenie organizmu mogące prowadzić do spadku odporności.
Ktoś, kiedyś mi powiedział ale przecież założymy ubranko ….. Tak ….. tylko tu pojawia się kolejne ale……. Niewłaściwe ubranko ( różne / różniste cekinkowe sweterki , sztuczne koronkowe bluzeczki i jeszcze bardziej niektóre 'plastikowe' polary), będą tylko utrzymywały napływającą pod nie z zewnątrz wilgoć blisko ciała hawańskiego, aktywnego pupila podczas spaceru. Będą nie tylko stanowiły nie miły i niekomfortowy dotyk na jego delikatnej skórze ale w sposób wręcz z 'nadziemską mocą' elektryzowały i skołtuniały te niewielkie ilości ale jednak obecnej podstrzyżonej sierści . Miałam kiedyś możliwość podziwiać wyjętego przystrzyżonego hawańczyka z takiego cudownego stroju po świetnym spacerze. Na którym, 'hawańska księżniczka' w cekinach 'imprezowała' z moimi nie ostrzyżonymi hawańczykami po śniegu …..oj zapadł mi w pamięci widok tych filców pod paszkami ,we wszystkich pachwinach na całym grzbiecie i karku czyli wszędzie tam gdzie ubranko ciągle pracowało z nią w ruchu. Dla porównania z moich zabezpieczonych na śnieg 'długowłosych hawanek' strzepnęłam parę śniegowych kulek, odsączyłam troszkę wody w mikrofibrę, przeczesałam łapki oraz podwozie i tyle ….. A 'księżniczka w cekinkach' musiała spędzić o wiele więcej czasu na rozbijaniu i wyczesaniu zbitej sierści. Kto co woli 😉
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który w tym momencie sam się nasunął jest bardzo istotny w rasie hawańczyk rodzaj włosa i podszerstka (kilkukrotnie nadmieniony). Ktoś zapyta. Co rodzaj włosa, czy podszerstka może mieć wspólnego ze strzyżeniem? Już tłumaczę….. Może i to znacznie. Wspomniane zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, powtarzane zbyt często, skracające włos w niewłaściwy sposób powodują u hawańczyków z istniejącym podszerstkiem jego zbyt obfity przyrost wręcz przerost tzn. duże zagęszczenie, co w konsekwencji prowadzi do zbijania i filcowania się szaty, będącej wówczas bardzo kłopotliwą w pielęgnacji. U hawańczyków z małą ilością poszerstka, których długa szata zbyt często niewłaściwie strzyżona zdarza się ,że odrasta co raz grubsza, niekiedy sztywniejsza lub zbyt miękka, mocno skręcona, staje się nadmiernie łamliwa, nieefektowna i trudny w pielęgnacji. Dla tego też, zawsze proszę indywidualnie skonsultować strzyżenie swojego hawańczyka ze swoim hodowcą, który najlepiej zna rodziców, potomstwo i rodzeństwo, ich geny co daje możliwość udzielenia Państwu najwłaściwszych wskazówek na wszystkie zapytania nie tylko w temacie fryzur.
Podsumowując we wszystkich zabiegach fryzjerskich u hawańczyka należy zachować rozsądek i równowagę , dostosować fryzurę do właściwości indywidualnych jego szaty i potrzeb mając na uwadze opisane za i przeciw. Przykłady jak można uczesać, podstrzyc i ostrzyc hawańczyka przedstawiam Państwu w kolejnym puncie na temat fryzur hawańczyka. Zapraszam do dalszej lektury na naszej stronie.