Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – strzyżenie. Czy można i jak strzyc hawańczyka ?
Hawańczyk – strzyżenie. Czy można i jak strzyc hawańczyka ?

Odpowiedź na to pytanie muszę rozpocząć od podstawowych informacji, które zawiera wzorzec rasy hawańczyk: ''SZATA: Sierść : Podszerstek wełnisty, słabo rozwinięty; często zupełnie nieobecny. Włos okrywowy bardzo długi (12-18 cm u dorosłego psa), miękki, prosty lub falisty, może tworzyć loki. Jakiekolwiek zabiegi fryzjerskie, wyrównywanie długości włosa przy użyciu nożyczek lub trymowanie, są zabronione. Wyjątek stanowi porządkowanie włosa na łapach, nieznaczne skracanie włosów na czole, by nie zakrywały oczu oraz włosów na pysku, lecz lepiej pozostawić je w ich naturalnej długości ”

 

Ten opis jest swoistym kodeksem dla właścicieli, którzy chcą utrzymać swojego hawańczyka w kondycji włosa i fryzurze wystawowej, w jego całej okazałości, pięknej, długiej, lekkiej jedwabistej, tańczącej w ruchu szaty. Nie ukrywam taki efekt wymaga systematycznego, groomingu pielęgnacyjnego. Nie tylko pielęgnacji włosa od wystawy do wystawy ( byłoby o rany, strasznie ) ale konsekwentnej pracy małymi kroczkami mającymi na celu utrzymanie szaty w doskonałej jakości włosa, która potem odwdzięczy się wspaniałym efektem podczas prezentacji hawańczyka w ringu wystawowym, gdzie będzie konkurował o najwyższe tytuły. Ja osobiście, nie wyobrażam sobie by wystawowy hawańczyk mógł się pokazać w nieefektownej, nie wzorcowej szacie.

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – strzyżenie. Czy można i jak strzyc hawańczyka ?

To tak jakbyśmy ( kieruję tę uwagę zarówno do Pań i Panów) chcieli wyjść na romantyczną kolację przy świecach w ekskluzywnej restauracji, poprzedzoną koncertem w pięknej filharmonii ubrani, dajmy na to, w roboczą bluzę, ogrodniczki i obłocone kaloszki, ot tak wyrwani prosto z przekopywania i porządkowania ogródka 🙂 😉 Choć drodzy Państwo wystawowy hawańczyk potrafi również przekopać grządkę, co się rzadko zdarza ale jednak. Champion nie champion trzeba pomóc ludzikom we wszystkich pracach. To dla mnie na wystawę psów rasowych wśród prezentowanych piękności – taki champion nie może, nazwijmy to 'wyskoczyć w stroju – iście saute oprószonym odrobiną niedbałości '…….

 

 

Powracając do tematu strzyżenia.

 

Należy rozdzielić odpowiedź na to zagadnienie na co najmniej dwie części dotyczące wyżej wspomnianego biszona hawańskiego biorącego udział w wystawach u którego słowo strzyżenie brzmi zbyt szokująco. Mówimy tu raczej o porządkowaniu nadmiaru włosów w celu zachowania higieny: u spodu przednich i tylnych łapek, między ich opuszkami oraz wokół nich, w okolicach intymnych – szczególnie zwracając uwagę na te strefy. Wszelkie 'podstrzyżenia' wykonać bardzo dyskretnie, nie psując obrazu całości fryzury i kształtu sylwetki. Wzorzec nam wspomina jeszcze o uporządkowaniu, niewielkimi zabiegami fryzjerskimi przestrzeni wokół oczu. Ja z mojej strony uważam ( i przetestowałam to na moich hawańczykach), iż zdecydowanie lepiej układa się 'włos' w okolicach oczu i pomiędzy nimi oraz na główce gdy jest zachowany naturalnie długi. Dla mnie 'taki włos' jest o wiele łatwiej zaczesać na wystawie w celu wyeksponowania pięknych, migdałowych oczu hawańczyka. Pomiędzy wystawami jest mi o wiele prościej związać na klika sposobów dłuższe włoski nad oczkami, które niestety gdy są przystrzyżone w tym miejscu, odrastając drażnią delikatne oko hawańczyka. W tym miejscu tyle (bardzo – pokrótce) na temat korekty 'wystawowej, hawańskiej fryzury'. Więcej informacji o groomingu wystawowym znajdą Państwo w poświęconym temu zagadnieniu na naszej stronie .

W drugiej części odpowiedzi na to pytanie przeanalizuję kwestię strzyżenia, podcinania fryzury hawańczyka niewystawowego.

 

W sytuacji, gdy hawańczyk jest naszym psem rodzinnym, u którego z różnych powodów nie chcemy lub nie możemy zachować długiego włosa – nie będzie prezentowany na wystawach lub w przypadku, gdy w hodowli pragniemy, żeby przyszła mama miała większy komfort i swobodę podczas odchowu szczeniąt ( będących niekiedy małymi piraniami, wczepiającymi w długie włosy mamusi – to taka najświeższa na czasie potrzeba z życia naszej Lavinii, u której przez całą ciążę 'włos' się pięknie utrzymywał ale gdy tylko jej szczenięta rozpoczęły podróż do mlecznej krainy cycusiów, potraktowały nielitościwie jedwabną sukienkę mamy, którą musiałam w tym momencie zupełnie na nowo 'okroić na miarę' dla potrzeb i komfortu mamy oraz dzieci ). Czy innych sytuacjach np. zmian hormonalnych u suczek w trakcie lub po cieczce, kiedy może się zdarzyć, że włos ulegnie ogromnemu przerzedzeniu ( bywa tak czasami ).U samców gdy czasami złoty deszcz uryny bardzo zniszczy, 'popali' wręcz szatę oraz w wielu innych przypadkach.

 

W takich okolicznościach jak najbardziej uzasadnione jest wykreowanie nowej krótszej fryzury dla naszego hawańczyka. Mającą na celu poprawę jego komfortu, estetyki, naszej wygody i spokoju ducha, a może świadomego działania na rzecz wzmocnienia i zagęszczenia włosa ( tu mam na myśli ostatnie wyżej wymienione przykłady cieczek oraz złotego deszczu ).

Szczenie rasy Hawańczyk / Biszon Hawański – strzyżenie. Czy można i jak strzyc hawańczyka ?

Z racji posiadanych umiejętności i wiedzy zdobywanych na wielu szkoleniach groomerskich ja sama dbam i pielęgnuję szatę , od początku do końca u wszystkich naszych psów. Jeśli nastąpi taka potrzeba również strzygę i nadaję nowe fryzury. Grooming to moje hobby, które cały czas rozwijam – uwielbiam kąpać, czesać, suszyć, pracować nożyczkami,porządkować szatę – to dla mnie przyjemność, odprężenie i oderwanie się od codzienności. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy musi odwzajemniać moją pasję, a chcąc dokonać zmian wizerunku swojego niewystawowego biszona hawańskigo, domowego kochanego pupila, będącego z naszej hodowli proszę o bezpośredni kontakt ze mną w celu dopasowania indywidualnej fryzurki oraz polecenia godnego zaufania groomera w okolicy zamieszkania. Pamiętając jak zapowiadał się rozwój szaty u naszych szczeniąt jest mi łatwiej pokierować właściciela i opisać czego będzie ona wymagała pod względem całej pielęgnacji w przyszłości, które zabiegi można dokonać i w jaki sposób albo jakich należy unikać bądź całkowicie wykluczyć.

Jednak są zasady co do utrzymania i strzyżenia krótkiej fryzury hawańczyka niezmienne. O czym bezwzględnie należy pamiętać .

 

Po pierwsze, proszę Państwa. Nigdy ale to nigdy, proszę nie zapominać o ciepłocie psa a dokładniej wyjaśniając, mapie cieplnej psiego ciała. Pies tak jak człowiek posiada stałą temperaturę ciała, która w przypadku dorosłych ludzi wynosi prawidłowo około 36,6 stopni Celsjusza, a w przypadku dojrzałych psów opisuje się jej prawidłowy pomiar w przedziale od 37 do 39 stopnia Celsjusza. W temacie mapy cieplnej zarówno u ludzi jak i u psów występują, co ważne miejsca, różnego rozkładu temperatur. A jeszcze istotniejszy jest fakt, iż psy w przeciwieństwie do ludzi – nie posiadają na skórze gruczołów potowych, wydzielających pot, biorących tym samym udział w procesie termoregulacji. W tej sytuacji nie ma nic bardziej mylnego, niż myślenie, że ostrzyżony hawańczyk, a w większości przypadków wręcz zgolony włos maszynką na przysłowiową zapałkę ( jeśli mówimy o całej jej długości to pól biedy ) ja mam na myśli dosłownie łepek od zapałki lub zupełne tzw. 'zero' to na wiosnę i lato najlepsza fryzura dla hawańczyka ponieważ będzie mu lżej i o wiele, przecież wiele ,chłodniej, niż pod tym całym jego futrem ….. O nie ! O zgrozo ! Nigdy tak proszę nie myśleć !

 

Sierść hawańczyka i każdego psa długowłosego ma na celu chronić jego ciało i skórę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi zarówno ciepłem: przegrzaniem, poparzeniem promieniami słonecznymi UV. Mając na uwadze naturalność rasy hawańczyk pochodzącej ze środowisku basenu morza Śródziemnego , a następnie jej rozwoju w kubańskim, słonecznym klimacie musimy wziąć pod uwagę, że jedwabista, lekka, przewiewna szata z niewielką ilością podszerstka lub jego brakiem stanowi dla niego ochronę przed nadmiernym przegrzaniem organizmu i poparzeniami słonecznymi. Czy my ludzie lubimy w upał eksponować swoje ciało bezpośrednio na działanie wysokich temperatur, słońca bez odpowiedniej ochrony ? Raczej , nie ….

Należy tu również zwrócić uwagę, że każdy pies oddaje nadmiar swego ciepła otwierając , oblizując pyszczek i nos, widzimy wtedy charakterystycznie zwisający języczek ziającego z gorąca psa. Kolejne miejsca oddające ciepło to łapki, a dokładniej mówiąc znajdujące się pomiędzy nimi receptory, które znajdują się również na nosku. Pies jak już wspomniałam nie posiada w przeciwieństwie do nas ludzi, receptorów potu na całym ciele stąd też zgolenie włosa na całym jego ciele absolutnie nie przyczyni się do poprawy jego komfortu termicznego. Spowoduje,że nasz pies pozbawiony swej naturalnej ochrony w postaci zgolonej sierści będzie jeszcze bardziej narażony na dyskomfort cieplny. Wystawi jego delikatną skórę na bezpośrednie działanie promieni słonecznych wywołujących poparzenia, alergie i stany zapalne. Niestety bardzo często podczas rozmów dowiaduję się, że nowi niedoświadczeni właściciele większości ras długowłosych zakupionych jako psy rodzinne , niewystawowe poddawane takim niewłaściwym strzyżeniom po prostu nie wiedzą. Dlatego też zwracam na to szczególną uwagę i podkreślam by przestrzec Państwa przed takimi radykalnymi zabiegami o zbyt wielkiej ingerencji w to co natura stworzyła celowo.

 

Mając na uwadze długość fryzury i jej wzgląd na ciepłotę psa należy jeszcze w przypadku hawańczyka wspomnieć o chłodnych porach roku , które w naszym kraju bywają naprawdę długie. W tym przypadku, krótka sierść, przystrzyżona na jesień i / lub zimę potęguje w tej rasie poczucie dyskomfortu w reakcji na mokrą, deszczową pogodę oraz zimną, mroźną temperaturę. Powodując szybkie i nadmierne tym razem wychłodzenie organizmu mogące prowadzić do spadku odporności.

 

Ktoś, kiedyś mi powiedział ale przecież założymy ubranko ….. Tak ….. tylko tu pojawia się kolejne ale……. Niewłaściwe ubranko ( różne / różniste cekinkowe sweterki , sztuczne koronkowe bluzeczki i jeszcze bardziej niektóre 'plastikowe' polary), będą tylko utrzymywały napływającą pod nie z zewnątrz wilgoć blisko ciała hawańskiego, aktywnego pupila podczas spaceru. Będą nie tylko stanowiły nie miły i niekomfortowy dotyk na jego delikatnej skórze ale w sposób wręcz z 'nadziemską mocą' elektryzowały i skołtuniały te niewielkie ilości ale jednak obecnej podstrzyżonej sierści . Miałam kiedyś możliwość podziwiać wyjętego przystrzyżonego hawańczyka z takiego cudownego stroju po świetnym spacerze. Na którym, 'hawańska księżniczka' w cekinach 'imprezowała' z moimi nie ostrzyżonymi hawańczykami po śniegu …..oj zapadł mi w pamięci widok tych filców pod paszkami ,we wszystkich pachwinach na całym grzbiecie i karku czyli wszędzie tam gdzie ubranko ciągle pracowało z nią w ruchu. Dla porównania z moich zabezpieczonych na śnieg 'długowłosych hawanek' strzepnęłam parę śniegowych kulek, odsączyłam troszkę wody w mikrofibrę, przeczesałam łapki oraz podwozie i tyle ….. A 'księżniczka w cekinkach' musiała spędzić o wiele więcej czasu na rozbijaniu i wyczesaniu zbitej sierści. Kto co woli 😉

 

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który w tym momencie sam się nasunął jest bardzo istotny w rasie hawańczyk rodzaj włosa i podszerstka (kilkukrotnie nadmieniony). Ktoś zapyta. Co rodzaj włosa, czy podszerstka może mieć wspólnego ze strzyżeniem? Już tłumaczę….. Może i to znacznie. Wspomniane zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, powtarzane zbyt często, skracające włos w niewłaściwy sposób powodują u hawańczyków z istniejącym podszerstkiem jego zbyt obfity przyrost wręcz przerost tzn. duże zagęszczenie, co w konsekwencji prowadzi do zbijania i filcowania się szaty, będącej wówczas bardzo kłopotliwą w pielęgnacji. U hawańczyków z małą ilością poszerstka, których długa szata zbyt często niewłaściwie strzyżona zdarza się ,że odrasta co raz grubsza, niekiedy sztywniejsza lub zbyt miękka, mocno skręcona, staje się nadmiernie łamliwa, nieefektowna i trudny w pielęgnacji. Dla tego też, zawsze proszę indywidualnie skonsultować strzyżenie swojego hawańczyka ze swoim hodowcą, który najlepiej zna rodziców, potomstwo i rodzeństwo, ich geny co daje możliwość udzielenia Państwu najwłaściwszych wskazówek na wszystkie zapytania nie tylko w temacie fryzur.

 

Podsumowując we wszystkich zabiegach fryzjerskich u hawańczyka należy zachować rozsądek i równowagę , dostosować fryzurę do właściwości indywidualnych jego szaty i potrzeb mając na uwadze opisane za i przeciw. Przykłady jak można uczesać, podstrzyc i ostrzyc hawańczyka przedstawiam Państwu w kolejnym puncie na temat fryzur hawańczyka. Zapraszam do dalszej lektury na naszej stronie.