To jedno z najczęściej, pierwszych zadawanych pytań pośród rozmów telefonicznych oraz zapytań mailowych kierowanych do naszej hodowli i myślę nie tylko. Osobiście na wstępie informuję, iż odpowiedzi na to pytanie w naszej hodowli udzielam dopiero wtedy gdy szczenięta są już na świecie. Gdy widzę po pierwszych tygodniach, jak przebiega ich rozwój zarówno pod względem eksterieru jak i (emocjonalny) indywidualnego charakteru, dzięki czemu mogę określić potencjał każdego ze szczeniąt.
Mając na uwadze wszelkie koszty, związane od początku do końca z naszymi precyzyjnymi planami hodowlanymi, czyli od momentu drodzy Państwo: wyboru rodziców, ich osiągnięć wystawowych,
które zgodnie z obowiązującymi nas regulaminami Związku Kynologicznego w Polsce muszą być spełnione, poprzez koszty wykonanych badań obojga rodziców (na które szczególnie zwracam uwagę i pomimo nie obowiązujących zaleceń regulaminowych w tej rasie, uważam, iż każdy odpowiedzialny hodowca powinien wykonać – ale o tym rozwinę myśl w odpowiedzi na pytanie o badaniach i chorobach ),
kosztów randki (tzw. krycia), następnie specjalnej diety i suplementacji przyszłej mamy, jej okresowych badań profilaktycznych w czasie ciąży, po koszty porodu i całej gamy nakładu pracy i finansów w odchowanie szczeniąt: wysokiej jakości wyżywienie, suplementację, profilaktykę weterynaryjną odrobaczeń i szczepień narodzonych maleństw zgodnie z kalendarzem rozwoju szczeniąt, nie wliczając ilości czasu wspólnie spędzonego na zabawach, nauce, socjalizacji do momentu wyjazdu naszego hawańskiego dziecka do nowej rodziny.
Tu zatrzymam się na dłużej ponieważ to dla mnie bardzo istotny temat. Poświęcając każdemu z naszych szczeniąt indywidualnie czas, od pierwszych dni prowadzę ćwiczenia wczesnej stymulacji neurologicznej dostosowanej do charakteru i rozwoju rasy. Ćwiczenia te mają na celu jak najlepsze przygotowanie szczenięcia do zmieniających się przez całe jego życie warunków, bodźców płynących z otaczającego je środowiska.
Na poszczególnych etapach rozwoju wprowadzam ćwiczenia dotykowe i węchowe, z dbałością dobieram sensoryczne zabawki oraz elementy wyposażenia hawańskiego żłobka następnie przedszkola.
Nasze szczenięta mają pod kontrolą dostęp do zabaw z przedstawicielami ras innych psów i nie tylko.
Następnym dla mnie istotnym elementem nauki jest przyzwyczajenie szczeniąt do podróżowania samochodem, wizyt w gabinecie weterynaryjnym oraz w miejscach gdzie mogą mieć duży i bezpieczny kontakt z ludźmi w nowych innych, zmiennych warunkach ( tu od razu dodam ,że w grę wchodzą tylko i wyłącznie zaufani nam:
Pani i Pan doktor oraz zaufani znajomi ze swoimi rodzinami na wspólnych spacerach ).
Do tego oczywiście, dochodzi nauka prawidłowych zachowań i przyzwyczajenia szczeniąt do noszenia obróżki, chodzenia na smyczce i/lub ringówce, kąpieli, czesania, obcinania pazurków ( o higienę i urodę trzeba dbać ;),
nauki utrzymania czystości i sypiania w swoim pachnącym posłanku.
Mam nadzieję, iż ten choć niepełny opis zaangażowania, nakładu pracy będącej ogromną przyjemnością ale i odpowiedzialnością oraz kosztów z tym związanych przybliży Państwu odpowiedź na pytanie ile może kosztować szczenię hawańczyka? Celowo użyłam słowa 'przybliży' ponieważ dla mnie – nie ma jednej stałej ceny, jednej odpowiedzi na takie pytanie.
Jak wynika z tekstu na cenę wpływa wiele czynników, które tylko po części opisałam w wariancie bardzo szczęśliwym nie wspominając okoliczności, kiedy może zaistnieć wiele nieprzewidywanych sytuacji jak choćby np. poród poprzez cesarskie cięcie i związane z nim następstwa.
Do opisu załączamy zdjęcia z naszego domowego przedszkola hawańczyków.
W zakładkach o naszej hodowli i nasze championy opisujemy Państwu naszą życiową pasję w którą zaangażowaliśmy się bezgranicznie. Na pytania o hawańczyki, hodowlę hawańczyków odpowiem sama, gdyż to ja jestem całą 'przyczyną' pojawienia się w naszym domu tej rasy i podjęcia decyzji o planach wystawowych i hodowlanych z nimi związanych. Często spotykam się z zapytaniami osób zainteresowanych rasą hawańczyk, jaka hodowla jest najlepsza, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze hodowli w której chcą Państwo zakupić szczenię biszona hawańskiego ?
Na to pytanie mogę udzielić informacji jak ja dokonywałam wyboru, co mnie interesowało. Jakie wyznaczyliśmy sobie cele i jak do nich dążymy, co dla nas jest istotne, na co zwracamy szczególną uwagę, co chcemy przekazać przyszłym właścicielom hawańczyka, rasy, która uwaga, urządza nam nasze życie i wasze też na pewno urządzi na nowo 🙂 Tu znów pojawiła się liczba mnoga 'my' ponieważ w naszą hodowlę jest zaangażowana cała rodzina ale od początku……..
Wybór przeze mnie tej rasy nie był przypadkowy. Przygotowywałam się do tego wiele lat, czytając wiele publikacji, jeżdżąc na wystawy oglądałam, podziwiałam, zadawałam pytania i skrupulatnie 'kodowałam' wszystkie odpowiedzi. Szukałam, i szukałam, i jeszcze raz szukałam, takich hawańczyków, które jak zobaczę to zakocham się od razu, od pierwszego wejrzenia. Trochę długo to trwało ale w końcu się stało i oczywiście znalazłam 🙂 Tak pojawiły się w naszym domu te jedyne wypatrzone, wybrane, które mnie po prostu oczarowały zarówno cudownym serduszkiem, wesołym temperamentem, kontaktowym charakterem, urodą, eksterierem ( czyli budową ciała) i całym swym wyrazem rasy, rodowodem ( tu ważne dla mnie było znalezienie w pokoleniach przedstawicieli rasy o których czytałam i oglądałam osobiście na wystawach lub w relacjach z nich ) oraz cieszących się świetnym zdrowiem po przebadanych rodzicach. Kochając tę rasę za jej wyjątkowość pragnę móc podziwiać te wszystkie cechy na co dzień przebywając z nią, mieć możliwość zaprezentowania tych atrybutów podczas wystaw psów rasowych oraz przekazywać te cechy następnym pokoleniom, które sprawią swoim nowym rodzinom tyle radości co mi.
To był dopiero początek podjęcia realizacji dalszych planów. Do których kolejno przygotowywałam się bardzo skrupulatnie angażując w to całą rodzinę. Tak przez lata wspólnie rozwijamy to co kochamy, co daje nam ogromną radość i satysfakcję. Jesteśmy szczęśliwi gdy możemy otworzyć pocztę, przeczytać wiadomość, obejrzeć zdjęcie naszego kochanego szczenięcia mieszkającego w nowym domku z kochającą rodziną. Ale by móc cieszyć się takimi wiadomościami, kolejnymi osiągnięciami z wystaw potrzeba poświęcić temu wiele pracy, ciągłej nauki, świadomego, planowego i odpowiedzialnego działania. Codziennie krok po kroku rozwijamy siebie i nasze psy. Spędzając z nimi czas na wspólnej nauce, zabawie i obowiązkach tworzymy swój program i cele jakimi są dla nas świadoma i odpowiedzialna hodowla. Wszystko jest zaplanowane tak by poświęcić swym psom, naszej pasji jak najwięcej czasu.
Biorąc aktywny udział w życiu wystawowym na bieżąco śledzimy rozwój rasy, prezentujemy swoje psy z pięknymi rezultatami wracając do domu wielokrotnie odczytujemy z satysfakcją wspaniałe opisy z kart ocen naszych psów, analizujemy każdą informację, bierzemy udział w wielu szkoleniach z zakresu wiedzy genetycznej, anatomii psów, rozrodu psów, zachowań i behawioru, suplementacji, pielęgnacji i groomingu.
Przed decyzją o planowaniu potomstwa rodzice naszych szczeniąt otrzymują stosowne regulaminowe uprawnienia hodowlane ZKwP na podstawie wyżej wspomnianych ocen dotyczących szczegółowego opisu budowy ciała, charakteru , pigmentu, jakości włosa i wielu innych szczegółów zawartych we wzorcu rasy jakie są sprawdzane i oceniane przez Sędziów Kynologicznych podczas wystawach psów rasowych organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce ( jedynej polskiej organizacji należącej do struktur Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej FCI) . Rodzice naszych szczeniąt muszą posiadać badania ( które choć nie są wymagane żadnymi regulaminami ) my wykonujemy zawsze obowiązkowo lub w przypadku randki z przyszłym mężem w innej zaprzyjaźnionej hodowli sprawdzamy, prosimy o wgląd i kopię takich badań przyszłego taty, tak by maksymalnie wykluczyć ryzyko i cieszyć się wspólnie zdrowiem przyszłych dzieci.
Takie planowanie potomstwa ma na celu utrzymania 'wysokiej jakości' szczeniąt zwiększających różnorodność puli genetycznej, zachowujących i utrwalających wszystkie najlepsze cechy obowiązujące we wzorcu rasy hawańczyk. Każde dziecko opuszczające nasz dom jest obdarzone miłością, czułością, odpowiedzialnością, wychowywane z dbałością o prawidłowy, zdrowy i komfortowy rozwój z zaangażowaniem w cały proces wychowawczy, socjalizacji, profilaktyki weterynaryjnej, nauczonych podstaw będących fundamentem na całe życie. Więcej informacji na temat wychowania i socjalizacji znajdą Państwo w kolejnych punktach z odpowiedziami na temat jak socjalizować i wychować hawańczyka.
Kolejną wartością, która jest naszym znakiem rozpoznawczym jest pomoc, doradztwo w doborze szczenięcia dla zainteresowanej rodziny. Obserwując nasze dzieci od pierwszych chwil, ich wspólne relacje, reakcje na otaczające bodźce środowiska widzimy jak powoli zaczynają się kształtować charaktery,jaka w każdym z nich rozwija się osobowość. Na tej podstawie otrzymują imiona, które zawsze podkreślają indywidualnie cechy, szczególnie atrakcyjne czym wyróżniają się tle całego rodzeństwa. To wszystko stanowi kryterium doboru danego szczenięcia do charakteru nowego domu, trybu życia przyszłych właścicieli tak by nasze dziecko zawsze mogło się rozwijać zgodnie ze swą naturą, tak by przyszła rodzina mogła cieszyć się satysfakcją z posiadania nowego członka rodziny, który idealnie wkomponuje się we wspólne życie. Do tego potrzeba trochę więcej czasu na wspólne rozmowy i poznanie się. Nie ukrywam, iż osobą nie budzącym naszego zaufania odmawiamy nabycia szczenięcia. Dysponujemy własnym regulaminem hodowli, każdy właściciel otrzymuje od nas wraz z indywidualną umową nabycia szczenięcia, w tym wszystkim, cytując słowa naszych zaprzyjaźnionych rodzin posiadających psy z naszej hodowli znajduje się 'doskonała instrukcja na całe życie'. 🙂 Mam nadzieję,że czytając moją wypowiedź znaleźli Państwo w niej odpowiedź na pytanie : na co zwrócić uwagę i jak dokonać najlepszego wyboru hodowli ?
Zapraszam do lektury kolejnych odpowiedzi na pytania dotyczące rasy hawańczyk 🙂
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że przybycie szczenięcia do domu
wiąże się z odpowiedzialnością i dbałością o bezpieczeństwo maleńkiej, hawńskiej iskierki.
Zakup wymarzonego hawańczyka, dokładniej przygotowania do jego odbioru, przyjazd
z nim do domu to czas pełen emocji dla każdej oczekującej rodziny.
Z doświadczenia i rozmów z przyszłymi właścicielami naszych małych 'fortunek' wiemy,
że im jest bliżej przyjazdu małego szczęścia, tym zaczyna się coraz większe 'szaleństwo'!
Uwielbiamy przeżywać ten czas z nowymi członkami naszej powiększającej się rodziny Doma Fortuna FCI. W tej wspólnej euforii nie można nie zapomnieć o komforcie i bezpieczeństwu szczenięcia. W związku z powyższym prosimy o zapoznanie się z naszymi podstawowymi zaleceniami, które są odpowiedziami ze zbioru wieloletnich zapytań i doświadczeń. Miłej lektury!
Jak przygotować dom przed przyjazdem szczenięcia hawańczyka?
SCHOWAJ wszystkie MAŁE PRZEDMIOTY !
Przykładowo : klocki , zabawki dziecka leżące na podłodze lub niskich meblach,
gąbki, gąbeczki, woreczki, klamerki , sznureczki , tasiemki, szczoteczki szmatki itp.,itd
Jednym słowem wszystko co może posłużyć zabawie poprzez łatwy dostęp i ulec rozgryzieniu, połkięciu przez szczenię )
ZABEZPIECZ wszystkie PRZEWODY, KABLE ELEKTRYCZNE !
Sprawdź czy szczenię nie będzie miało dostępu do luźno leżących lub zwisających nisko przy podłodze: sznurów elektrycznych np. lamp, komputerów, ładowarek telefonicznych, słuchawek, itp. oraz przedłużaczy i innych atrakcyjnych kabelków jak choćby w okresie świątecznym świetlnych ozdób elektrycznych.
ZABEZPIECZ TAŚMY regulacji żaluzji, zasłon, FRĘDZELKI obrusów i narzut !
Dodatkowo sprawdzając wszystkie kable proszę wziąć pod uwagę inne taśmy i sznurki, pionowe żaluzje dołem związane koralikami. To wszystko może zainteresować szczenię zmieniając aranżację wnętrza lub co znacznie groźniejsze niebezpiecznie zaplatać się w takich linkach, zwisach
SPRAWDŹ STABILNOŚĆ, DOSTĘPNOŚĆ do stojących na podłodze PRZEDMIOTÓW !
Tu należy wziąć pod uwagę wszystkie: lampy podłogowe, donice, efektowne duże lecz może niestabilne rzeźby, stroiki, kwietniki, wazony……
Nie zapominajmy o stojakach na gazety, drewno kominkowe, koszach na papierowe śmieci przy biurku. Myślimy po prostu o wszystkim co rozbawione szczenię może przewrócić a w co wskoczyć,
pociągnąć przewracając na siebie lub wyciągnąć i rozłożyć jak puzzle tworząc mozaikę na podłodze z której część zostanie w brzuszku (oby nie ) !
ZABEZPIECZ ŚRODKI CHEMICZNE.
Odżywki do kwiatów, środki czystości, kosmetyczne, inne chemicznie niebezpieczne chowamy przed dostępem szczenięcia !
Nikomu chyba nie trzeba uświadamiać jak niebezpieczny może być kontakt szczenięcia z wszelkimi środkami chemicznymi i czystości. Niemniej jednak czasami można zapomnieć
o stojacych na podłodze konewkach z odżywkami do kwiatów, w toaletach o żelach i innych płynach silnie toksycznych, zapachowych aerozolach odświeżających pomieszczenia. Wszystko co bardziej słodko pachnie tym bardziej przykuje uwagę ciekawskiego noska i języczka malucha poznającego świat i może wzbudzić chęć niekontrolowanego, niebezpiecznego w skutkach spożycia !
SCHOWAJ JEDZENIE do którego szczenię NIE POWINNO mieć dostępu !
Często nasze hawańczyki wyjeżdżają do rodzin w których już mieszka inne zwierzę .
W tym momencie należy pamiętać by nie miało dostępu do jego miseczek z jedzeniem
Hawńczyk wyjeżdża od nas z wyprawką i konkretnie przygotowaną dla niego karmą, którą jest żywiony podczas rozwoju w naszej hodowli.
Zalecamy szczególnie kontynuować ją po przybyciu do własnego domku dla komfortu małego brzuszka. Im mniej zmian w diecie tym spokojniejszy i stabilniejszy jest żołądeczek szczenięcia. Każda zmiana karmy i podjadanie np. karmy innego domownika może zachwiać tą równowagę i stabilność flory małego brzuszka nie przyzwyczajonego np. do karmy kociej absolutnie niezalecanej psom.
Dodatkowo w tym miejscu należy pamiętać ,iż niektóre łatwo dostępne w kuchni, spiżarni:
kosze z surowymi ziemniakami, cebulą., czekolady i wyroby czekoladowe leżące na niskich stolikach kawowych są niebezpieczne i trujące dla psów ! ( wykaz niebezpiecznych dla psów składników pokarmowych w osobnym artykule ) Sprawdź i schowaj to wszystko przed zasięgiem malucha , który wszystko wyniucha 😉
ZABEZPIECZ POMIESZCZENIA do których szczenię NIE POWINNO WCHODZIĆ!
W poprzednim punkcie pojawiła się wzmianka o spiżarniach i skarbach, które kryją. Nie koniecznie powinny być zdobyte przez małego hawńskiego poszukiwacza ! Do takich pomieszczeń należy jeszcze dodać wszystkie składziki z artykułami gospodarstwa domowego, garderoby z np. ukochanymi nisko leżącymi butami. Szafy z łatwo rozsuwanymi drzwiami a za nimi 1001 drobiazgów luzem na półeczkach ! I o zgrozo wszystkie niebezpieczne zejścia, wejścia do piwnic, garaży oraz strome wysokie schody. Szczególnie schody z dużymi prześwitami między stopniami pomiędzy którymi może dojść do niekontrolowanych pomysłów i upadku z wysokości
Architektura naszego domu nie musi się wraz z przyjazdem hawańczyka zmienić w 'opancerzony dom jak przed przyjęciem obcych z innej planety ' !
Niemniej jednak prosimy o wzmożoną czujność , a jeśli sytuacja tego wymaga zabezpieczenie i nie pozostawianie szczeniąt w miejscach w których może grozić jego niebezpieczeństwem. Nikomu chyba nie trzeba obrazować upadku maleństwa pomiędzy prześwitem stopni schodów lub z ich boku pomiędzy balustradą. Nie mówiąc już o pełnym brzuszku np. ukochanych koralików z szafy 1001 drobiazgów …… Pamiętaj musisz być zawsze o krok do przodu przed kreatywnością twojego pupila !
MEBLE, kanapy, fotele , krzesła dla jednych komfort dla malucha NIEBEZPIECZEŃSTWO!
To punkt rzeka…… Każdy z nas chce z pupilem na kolankach poleżeć na kanapie, poczytać książkę w fotelu, wypić kawkę przy kominku….Cudownie! Dlaczego nie ? Wszystko można zrobić ale pamiętać należy o tym, iż w twojej obecności ta kruszynka jest na rączkach zabierana na kolanka i zdejmowana z kolan.
Nie pozwalamy absolutnie samemu wskakiwać a ważniejsze gdy już się tam hawańskie dziecko pojawiło samodzielnie zeskakiwać z mebli na np. śliską kaflową podłogę. Kończąc w najlepszym przypadku twarde lądowanie rozjazdem łapek na cztery strony świata a nie gorzej! Jeśli chcemy by szczenię odpoczywało z nami na kanapach, fotelach itp. uczmy konsekwentnie, że to my decydujemy o tym lub sprawdzony sposób obłóżmy u dołu kanapy dużo miękkich poduczh na których w razie czego lądowanie zakończy się miękko 😉
Zalecamy przygotować wcześniej przemyślenie i wprowadzenie posłania, legowiska dla naszego hawańczyka w miejscach częstego, wspólnego przebywania rodziny .Tak by od początku mógł towarzyszyć rodzinie przy wypoczynku, posiłkach posiadając swoje miejsce z którego będzie obserwował wszystkich i cieszył się bezpiecznie wspólnymi chwilami.
Tak jak jedne meble mamy wysokie, tak niektórzy pomyślą to u nas jest super bo wszystko niskie 😀 Mały odkrywca też się ucieszy gdy na niskim stoliku znajdzie zapachową świecę, kwiatuszki, gazetkę do poczytania, oby nic gorącego jak choćby wyżej wspomniana kawka, herbatka . Do tego długi bieżniczek na którym stoi szklany wazonik. Oj może to niechcący spaść , samo , zupełnie przypadkiem 😀 ….. 😉
Jeszcze jedna uwaga dotycząca ustawień niektórych kanap i foteli w salonach.
Sprawdź i pomyśl. Czy zupełnie dosunąć je do ściany by szczenię się za nimi nie zaklinowało?
Czy znacznie lepiej odsunąć , by mogło za nimi swobodnie, 'bezkolizyjnie' przebiegać ?
Unikajmy takich sytuacji wcześniej myśląc o tym, jak im zapobiec !
KONTROLA ZABAW z dziećmi, domownikami i innymi zwierzętami !
W tym punkcie kreatywność, nieskończoność sytuacji jest wręcz niemożliwa do opisania
dlatego też ten punkt omawiamy z każdą przyszłą naszą rodziną indywidualnie !
Inaczej przygotujemy i wprowadzamy nowego członka rodziny w postaci hawańczyka do domu gdzie mieszkają małe dzieci, młodzież lub sami dorośli oraz dziadkowie. Gdzie już zamieszkują na przykład bardzo sędziwy pies, przyzwyczajony do swoich wygód kotek, luzem biegający króliczek, spokojny żółwik lub latająca papużka. W tej sytuacji z każdą rodziną omawiamy adaptację i zabawy szczenięcia w nowym domu adekwatnie do sytuacji indywidualnie.
USTALENIE nowego HARMONOGRAMU dnia domowników , szczenięcy urlop!
O tym również nie można zapomnieć! Temat wczesnego wstawania, wyprowadzania , żywienia każda odpowiedzialna rodzina omawia już wcześniej przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa. Przed przyjazdem szczenięcia do domu należy już tylko dopracować szczegóły tak by zgrać je z codziennymi obowiązkami wychowawczymi , szkolnymi, pracy oraz urlopów. Podczas wydania naszych małych 'fortunek' sugerujemy podział obowiązków najkorzystniejszy dla przyszłej rodziny i naszego szczenięcia. Jeśli można zgrać to z krótkim urlopem na wspólne zapoznanie się ,spędzenie pierwszych dni razem w domu to świetnie! Jeśli nie doradzimy krok po kroku jak wykorzystać każdą chwilę by szczenię czuło się komfortowo.
Mamy nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą nowym właścicielom przygotować się na przyjazd naszych szczeniąt hawańczyków i zapewni im wysoki komfort oraz bezpieczeństwo.
Zrozumiałe jest ,iż życie to ciągłe zmiany i tak naprawdę nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji, dlatego też podkreślamy profilaktyka przede wszystkim.
Proszę nas pytać o wszystko !
Bądźmy zawsze o krok przed pomysłem maleństwa!
Życzymy długich wspólnych lat radości !